TDOF CLAN FORUMU
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TDOF CLAN FORUMU

TDOF CLAN JKA

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Ufak bilgilendirme dökümanı

YazarMesaj
Ceiron
Forum Member
Forum Member
Ceiron

Ufak bilgilendirme dökümanı Empty
MesajKonu: Ufak bilgilendirme dökümanı   Ufak bilgilendirme dökümanı Icon_minitimeCuma Ağus. 14, 2009 9:32 pm

Rp nedir?

Önce bunu bir açıklayalım.Çoğu kişi biliyor ama söylemekte fayda var.Açılımı Role Play olan bu kelime öbeğinin Türkçe karşılığı Role Yapmaktır.İnternet alemi dışında gerçek hayatta da frp cafe denen yerlerde çeşitli fantastik alemleri konu alarak role play yapılabilmektedir.Role Play ile belirlediğiniz bir karakterin özelliklerine göre hareket ettirip düşüncelerini kullanmasını sağlarsınız.Az da olsa Role Play'i açıkladık.

Role Play ve Jedi Academy

Role Play'i Jedi Academy oyununa uyarlarken Role Play namına bir mod bulunmadığından dolayı zorluklar elbette vardır.Emote diye tabir ettiğimiz vücut hareketlerini oyunda çeşitli animeler ile ifade edebilsekte bu her zaman mümkün değildir.Örneğin karakterinizin güldüğünü göstermek için herhangi bir komut veya anim yoktur.Farklı oyunlarda (bkz.sa-mp) role play yaparken /me komutu -ki bu komut evrenseldir- kullanılır.Örnek olarak bir komut gösterimi verirsek;

Yazı ekranı açıldıktan sonra /me gülümser yazarsanız
*Karakter Adı gülümser şeklinde ekranda bir yazı belirir.

Rol'ü zenginleştirmek istiyorsanız bu komutu değil ama * şeklinde emote'ları kullanmanızı tavsiye ederim.Mesela biri size silahı doğrulttuğunda anime'in komutu aklınızda değilse *ellerini havaya doğru kaldırır yazmak iki taraf için de durumu daha iyi belirginleştiricektir.

Bazı saçma hareketler

Yukarıda bahsettiğim emote olayı ile ilgili bir örnek vermek istiyorum.

Kişiye silah doğrultuğunda kişiden silahı bırakılması istenir ve kişi bunu yapar.Ancak belinde bir de ufak silahı vardır diye varsayarsak burada

*belinden gizlice silahını çeker

durumuyla karşılaşılabilir.Silahı gizlice çekemezsiniz.Bunu yapmak için adamın sizi görmemesi gerekir.Ayrıca "gizlice" bir çekiş biçimi değildir.Bu sebeple yanlıştır.

Kurguya göre mantıksızlıklar

Örneğin Star Wars evreninde Tanrı yoktur.Güç vardır.Rol esnasında bir yerde kapalı kaldığımızı var sayıyorum.

Tanrım şimdi ne yapacağım ?

Kesinlikle yanlıştır.Çünkü kurgunun kurallarında bu yoktur ve siz kurguya ek yapamazsınız.Ancak genişletebilirsiniz.

Aklıma geldikçe birşeyler yazdım.Mümkün oldukça devamını getireceğim.Dökümanın tamamı bana aittir,alıntı değildir.

Ufak bilgilendirme dökümanı
1 sayfadaki 1 sayfası